Mekânda Adalet Atölyeleri Başvuruları Başladı!

Mekanda Adalet Derneği tarafından 5-16 Eylül 2022 tarihlerinde ilk kez düzenlenecek olan Mekânda Adalet Atölyeleri, mekânda adalet kavramını sakatlık, çocuk, gıda, müşterekler ve konut olmak üzere 5 temaya odaklanarak katılımcılarıyla birlikte tartışmayı ve derinleştirmeyi amaçlıyor.

Atölyeler katılımı ve birlikte tartışmayı/düşünmeyi merkeze alarak ilerleyecek, teorik tartışmaların yanı sıra güncel sorunlara ve çözüm arayışlarına odaklanacak şekilde planlandı. Program ana mekânı Postane’nin yanı sıra kentin farklı güzergâhlarında ve kamusal mekânlarında gerçekleştirilecek.

Atölyeler ilgili temalarda alanında uzman bir yürütücü ile işlenecek, alanda ürün veren araştırmacıların ve farklı disiplinlerden uzmanların katkılarıyla zenginleştirilecek. Program şekillenmeye devam ederken atölye temaları ve yürütücüleri şu şekilde belirlendi:

Mekânda Adalet ve Sakatlık – İdil Seda Ak
Mekânda Adalet ve Çocuk – Gizem Kıygı
Mekânda Adalet ve Gıda – Caner Murat Doğançayır
Mekânda Adalet ve Müşterekler – Ulaş Bayraktar
Mekânda Adalet ve Konut – Yaşar Adnan Adanalı

Atölye programının dili Türkçedir. Oldukça yoğun olan programımız 5-16 Eylül tarihlerinde haftaiçi günlerde devam edecektir. Katılımcılardan düzenli devamlılık ve katılım beklenmektedir. 

Mekânda Adalet Atölyeleri ücretsizdir ve kontenjan 15 kişi ile sınırlıdır. Şehir dışından gelecekler için ulaşım ve konaklama masrafları katılımcılara aittir. Atölyelere katılmak isteyenlerin başvuru formunu doldurmaları ve açık uçlu sorulara özenle cevap vermeleri beklenmektedir. Değerlendirme sürecinde; atölyelerin toplumsal cinsiyet eşitliğini ve disiplin çeşitliliğini yansıtması amaçlanacak ve açık uçlu sorulara verilen yanıtların niteliği dikkate alınacaktır.

Mekânda Adalet Atölyeleri kent çalışmalarına, mekân odaklı araştırma ve pratiklere meraklı herkese açıktır. Programa başvuru için son tarih 5 Ağustos 2022’dir. Değerlendirme sonuçları 19 Ağustos’ta bildirilecektir. 

Atölye içeriği ve programına dair sorularınızı info@mekandaadalet.org adresine iletebilirsiniz.*

* Mekanda Adalet Derneği’nin 4 Temmuz Pazartesi ile 15 Temmuz Cuma tarihleri arasında kapalı olmasından dolayı sorularınız 18 Temmuz Pazartesi gününden itibaren yanıtlanacaktır.