“Türkiye ve Brezilya’da Kent, Katılım ve Aktivizm” 21 Aralık Pazartesi Günü Düzenleniyor!

, ,

“Daralan Demokratik Alan ve Uluslararası Dayanışma” serisinin üçüncü etkinliği, “Türkiye ve Brezilya’da Kent, Katılım ve Aktivizm” paneli Hafıza MerkeziEşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Hollanda Helsinki Komitesi ortaklığında 21 Aralık Pazartesş günü 16.00 – 18.00 arasında çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Etkinlikte, panelist olarak MAD Direktörü Yaşar Adanalı ve Brezilya’da bir sosyal hareket ağı olan, Portekizce ‘bizim’ anlamına gelen Nossas‘ın Direktörü Alessandra Orofino yer alacaklar.

Panelde üzerinde durulacak konulardan bazıları ise şu şekilde:

Popülist otoriterlik sergileyen iki ülkede katılım ve kentsel mekanlarda güncel konular neler, son yıllarda yaşanan kapanma bu alandaki mücadeleleri nasıl etkiledi?

COVID-19 salgını kent hayatını, mekansal alışkanlıklarımızı, çalışmalarımızı, katılım ve aktivizm imkanlarımızı nasıl dönüştürdü?

Belediyeler gibi yerel yönetim mecraları günümüz koşullarında katılım süreçleri açısından nasıl bir etkiye sahip?

Şehirler ve teknoloji dediğimizde yönetimler ve şirketlerin dışında, taban hareketleri ve örgütlenmeleri için ne tür imkanlar mümkün?

Deprem, sel, fırtına, iklim değişikliği gibi elbette insan eli değmiş ancak doğal boyutu olan afetler aktivizmi, harekete geçmeyi nasıl etkiliyor?

Türkçe ve İngilizce takip edilebilecek panel hakkında daha fazla bilgi için Hafıza Merkezi’nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.