Salgın Sonrası İçin Ekolojik Manifestolar

Kitap kapağı. Pembe turuncu renklerde kapağın tamamını kaplayacak şekilde salgın sonrası ekolojik manifestolar yazılmış.

Salgın Sonrası İçin Ekolojik Manifestolar, ekoloji perspektifinden COVID-19 salgınını takip eden dönemi tahayyül eden on iki manifestoyu bir araya getiriyor. Bu yazılar aracılığıyla dönemin gerektirdiği cesur, ekolojik ve demokratik gelecek vizyonunu yakalamayı hedefliyor. Bengi Akbulut ekonomik küçülmeyi, Ethemcan Turhan çevre adaleti perspektifini, Gökçe Günel enerji geçişi anlatılarının kısıtlarını, Leila Harris, su hakkının geleceğini, Candan Türkkan gıda egemenliğini, Hilâl Alkan ve Sezai Ozan Zeybek insan dışı varlıkların haklarını, Aslı Zengin kuir müşterekleri, Michael Goldman şehirleşmeyi, Yaşar Adnan Adanalı konut hakkını, Eda Beyazıt sürdürülebilir ulaşım vizyonunu, Ulaş Bayraktar civar demokrasilerini, Evren Balta ise insan güvenliğini anlatıyor.

Manifesto kitabının sayfalarının çevrildiğini gösteren hareketli bir görsel.

Yazıların dillendirdiği gelecek tahayyüllerine; Başak Arslan, Dilara Akbal, Uğur Altun, Özgür Can Taşçı, Meltem Şahin, Vardal Caniş ve Bilge Şahin tarafından çizilen illüstrasyonlar eşlik ediyor. 

Şubat 2021’den başlamak üzere her hafta MAD’ın web sitesi ve sosyal medya kanalları üzerinden eşlik eden illüstrasyonlarla yaygınlaştırılacak bu yazılar, kitapta Türkçe ve İngilizce olarak okuyucunun dikkatine sunuluyor. İki seslendirme sanatçısı tarafından seslendirilen manifestolar MADpodcast üzerinden dinlenebiliyor.  Manifestoların hepsi yayımlandıktan sonra kitaba PDF formatında MAD web sitesi üzerinden erişebilirsiniz.

Yayın takvimi: 

3 Şubat İnsan Dışı Varlıkların Hakları
10 Şubat Ekonomik Küçülme
17 Şubat Çevre Adaleti
24 Şubat Enerji
3 Mart Kuir Müşterekler
10 Mart Gıda Egemenliği
17 Mart Şehirleşme
24 Mart Su Hakkı
31 Mart Konut Hakkı
7 Nisan İnsan Güvenliği
14 Nisan Sürdürülebilir Ulaşım
21 Nisan Yerel Demokrasi