MAD’ın Video Yerleştirmesi “Kanal İstanbul: Bir Distopya” SSM’de!

Fotoğraflar: Emirkan Cörüt

 

Mekanda Adalet Derneği (MAD), “Kanal İstanbul: Bir Distopya” adlı video yerleştirmeyle “Dün, Bugün, İstanbul” sergisine katılıyor. Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) gerçekleşen sergide MAD, Marmara ve Karadeniz kıyıları arasında Küçükçekmece, Sazlıdere ve Terkos havzalarını takip eden rota boyunca mega projeler ve aşırı imar hareketleriyle büyük mekânsal dönüşümler yaşama arifesindeki İstanbul’un mekânsal adalet gündemlerine odaklanıyor.

Fotoğraf: Emirkan Cörüt

MAD’ın Kanal İstanbul havza çalışmasından ürettiği enstalasyon, projenin bölgedeki mevcut ve olası etkilerini sahanın sesleri ve uzman görüşleri üzerinden aktarıyor. Yapılaşma, deprem, yerinden edilme, kültürel miras, ekosistem, tarım alanları, denizler ve hafriyat gibi temalar ışığında, güzergâhta beklenen/gerçekleşen dönüşümlere dair yorum ve tanıklıklar içeriyor. Mekâna özel hazırlanan yerleştirme, izleyicilerin katılımıyla her seferinde değişen bir sergi deneyimi sunuyor.

MAD ekibi Ekim – Aralık 2020’de sürdürdüğü saha çalışmasında yaklaşık 45 km uzunluğundaki güzergâhın mevcut hâlini kayıt altına aldı. Yerinden edilme, ekosistem tahribatı, su kaynaklarının yok edilmesi, tarım ve hayvancılığın olumsuz etkilenmesi, aşırı yapılaşma, kıyı dolgusu ve hafriyat kaynaklı sorunlar, tarihi ve doğal mirasın yıkımı gibi temalar yerel halk, uzman ve yerel yöneticilerle yapılan görüşmelerle tespit edildi.

“Dün Bugün İstanbul”, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve sanatçı Murat Germen’in çağrısıyla, yolu Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programı’ından geçmiş 22 sanatçının birlikte gerçekleştirdiği bir sergi. Çağrıda İstanbul üzerine düşünen sanatçılardan kente dair bir durum tespiti yapılması istendi.

Sergi 3 Eylül – 28 Kasım tarihleri arasında SSM’de ziyaret edilebilir.