Toplumsal Adalet ve İklim Krizi Bağlamında ENERJİ YOKSULLUĞU

Toplumsal Adalet ve İklim Krizi Bağlamında ENERJİYOKSULLUĞU

”Toplumsal Adalet ve İklim Krizi Bağlamında ENERJİ YOKSULLUĞU” isimli etkinliğimiz 9 Mayıs Perşembe günü 15:00 – 17:00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Etkinliğimizde enerji yoksulluğu kavramını farklı boyutlarıyla konunun uzmanlarından dinleyeceğiz. Postane’de fiziksel ortamda yüz yüze gerçekleşecek etkinliğimize katılmak için aşağıda bağlantısı bulunan formu doldurabilirsiniz.

Tarih: 9 Mayıs 2024, Perşembe
Saat: 15:00 – 17:00
Yer: Postane, Galata, İstanbul + YouTube (Canlı)
Konuşmacılar: Yağız Eren Abanus (MAD), Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci (İstanbul Bilgi Üniversitesi), Dr. Öğr. Üyesi Sinan Erensü (MAD), Arif Künar (VEN ESCO)
Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz, Kayıt Gerekli

İklim krizi kaynaklı aşırı hava olayları, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz, uygulanması beklenen kemer sıkma politikaları, küresel gelişmelere bağlı olarak fosil yakıtların fiyatlarındaki dalgalanmalar, düşük gelir grupları aleyhine yoğunlaşan toplumsal adaletsizlikler gibi faktörler enerji yoksulluğu konusunun Türkiye’de daha çok gündeme gelmesini gerekli kılıyor. Bu bağlamda Mekanda Adalet Derneği olarak 2024 yılı boyunca çalışma konularımız ve yaklaşımımız çerçevesinde enerji yoksulluğu konusunun öne çıkarılmasına katkı sunmayı hedefliyoruz.

Bu doğrultuda, Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği işbirliğiyle, kamuda enerji yoksulluğu hakkında farkındalığı artırmak için bir etkinlik düzenliyoruz. Etkinlikte enerji yoksulluğu kavramını bütüncül bir arka plan ve muhtemel çözümler üzerinden uzman konuşmacıların sunumları ile ele alacağız. İzleyicilerin de katılımıyla genişlemesini planladığımız etkinliğin kapsamının, enerji yoksulluğu kavramının farklı boyut ve görünümlerine dair bir giriş niteliği taşımasını hedefliyoruz. 

Etkinliğimizin ilk oturumu konuklarımızın sunumları ile başlayacak. İkinci oturumda ise izleyicilerin soru ve yorumları ışığında yeni tartışmalar açmayı, ardından kapanışta birebir sohbetlere zaman ayırmayı planlıyoruz.

Etkinlik akışı şöyle:

 • 15:00 – 15:10: Açılış Sunumu
 • 15:10 – 16:10
  Yoksulluğa Hak Temelli Yaklaşım Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci
  Enerji Yoksulluğu Nedir? Dr. Öğr. Üyesi Sinan Erensü
  Enerji Yoksulluğuna Çözümler Arif Künar
 • 16:10 – 16:25: Ara
 • 16:25 – 16:55: Soru – Cevap
 • 16:55 – 17:25: Kapanış

* Etkinliğin dili Türkçedir.
** Etkinlikte video ve fotoğraf kaydı yapılacaktır.

Etkinlik öncesi organizasyonel düzenlemeleri yapabilmemiz için katılımcıların aşağıda bağlantısı yer alan Katılım Formu‘nu doldurmalarını rica ediyoruz.

Etkinliğimiz aynı zamanda YouTube kanalımızda canlı olarak yayınlanacaktır.

‘Askıda Etkinlik’ kapsamında mekan sağlayan Postane’ye teşekkürler.