#MADakademi Buluşmaları2021’in 10 Haziran’daki etkinliğinde, yönetmen Özgür Cihan Uçar ve Yasin Serindere’nin Başakşehir Güvercintepe Mahallesi’nde yaşanan yıkımları odağına alan belgeseli Filistin Mahallesi’ni konuşuyoruz.

Moderatörlüğünü Deniz Öztürk’ün yapacağı etkinlikte, belgeselin yönetmenleri Özgür Cihan Uçar ve Yasin Serindere, MAD’dan Bahar Bayhan ve Volkan Işıl’ı ağırlıyoruz. Etkinlikte, mahallelinin hak arayışını, benzer adalet arayışındaki İstanbul mahallelerinin konut hakkı mücadelesini ve belgeselin çekim sürecini konuşacağız.  Etkinlik 10 Haziran Perşembe saat 18.00 – 19.30 saatleri arasında  yapılacak.

Not: Etkinlikte işaret dili tercümesi yapılacaktır.

Belgeselin sinopsisi için ⬇️

İstanbul Başakşehir’e bağlı Güvercintepe (Bayramtepe) Mahallesi’nin içerisinde bir bölgeye halk tarafından Filistin adı verildi. Anadolu’dan göçlerle ’90’larda kurulan Güvercintepe Mahallesi kuruluşunun ardı sıra defalarca yıkılmak istendi. Son olarak 2009 yılında yapılmak istenen yıkım bölge halkının direnişiyle engellendi. Birkaç yıl sonra mahalle halkının büyük kısmına tapuları verildi. Adını yıkım karşıtı direnişlerden alan Filistin Mahallesi bu sürecin dışında bırakıldı ve Filistin’de yıkım gündemi 2009’dan sonra da devam etti. 2012 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait yol projesi için kamulaştırma davaları açıldı. 2020’nin son çeyreğinde ise Başakşehir Belediyesi’nin “3 No’lu Yol Projesi” kapsamında Filistin Mahallesi’nin alt kolunda yer alan 5 eve tebligat gönderildi. Gönderilen tebligatlarda evlerin 7 gün içerisinde boşaltılması istendi…