“ENERJİ YOKSULLUĞU PODCAST’LERİ” şimdi Spotify’da!

Enerji Yoksulluğu Podcastleri - MAD

Enerji yoksulluğu son dönemde hem Türkiye’de hem de dünyada çok konuşulan gündemlerden biri haline geldi. Tarifelerin yükselmesine dair öngörülerin de artmasıyla birlikte enerji yoksulluğu kavramı yurttaşların gündelik kaygıları arasına girdi. Bu bağlamda konuyla ilgili farkındalık ve görünürlüğü artırmak için Mekanda Adalet Derneği olarak Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği işbirliğiyle yürüttüğümüz Türkiye’de enerji yoksulluğuna odaklanan projemiz kapsamında uzmanların görüşlerini merkeze alan 3 podcast ürettik.

1. ENERJİ YOKSULLUĞU 101 / Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu

“Enerji Yoksulluğu 101” başlıklı ilk bölümde uzman konuğumuz Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu’ydu. Bu bölümde “enerji yoksulluğu”nun ne olduğunu tarihsel süreci ile birlikte, farklı kavramlarla karşılaştırarak bu soruna sebep olan faktör ve ölçüm yöntemleri üzerinden ele almaya çalıştık.

2. TÜRKİYE’DE ENERJİ YOKSULLUĞUNUN GEÇMİŞİ VE GELECEĞİ / Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu

“Türkiye’de Enerji Yoksulluğunun Geçmişi ve Geleceği” başlıklı ikinci bölümümüzde yine ilk bölümdeki uzman konuğumuz Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu ile Türkiye’de enerji yoksulluğunun seyrini, bu soruna dair uygulanan politikaları, bunların eksik yanlarını, farklı aktörlerin bu konu etrafındaki pozisyonlarını, kısa vadede bu konu etrafındaki belirsizlikleri ve uygulanabilecek çözümleri değerlendirdik.

3. YEŞİL ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ ENERJİ YOKSULLUĞUNA HİTAP EDEBİLİR Mİ? / Taylan Kurt (SEFİA)

“Yeşil Enerji Dönüşümü Enerji Yoksulluğuna Hitap Edebilir Mi?” başlıklı son bölümümüzde ise uzman konuğumuz Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği (SEFiA) ‘nden Taylan Kurt oldu. Bu bölümde Uluslararası Enerji Ajansı’nın Mayıs 2024’te yayınladığı “Uygun Fiyatlı ve Adil Temiz Enerji Geçişleri için Stratejiler” raporu etrafında iklim krizi karşısında gerçekleştirilmesi zorunlu hâle gelen enerji dönüşümünün enerji yoksulluğuna ne ölçüde hitap edebileceği hakkında konuştuk.

Podcast’leri yukarıdaki bağlantılara tıklayarak Spotify kanalımızda dinleyebilirsiniz.

Enerji yoksulluğu odağında yürüttüğümüz çalışmalarımızı yakından incelemek için ise projemizin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.