DereTepe.org’un KANAL İSTANBUL sayfası erişime açıldı!

İstanbul’un en yakıcı mekânsal gündemlerinden biri olan KANAL İSTANBUL, Küçükçekmece – Sazlıdere – Terkos havzalarının kesişiminde yapılması planlanan bir mega proje. 2020 yılında yaptığımız Kanal İstanbul Havza Çalışması’nda projenin ekosistem, su kaynakları, tarım alanları ve kültürel miras üzerinde nasıl bir tehdit oluşturduğunu, bölgede yaşayan yurttaşların yaşamını nasıl etkilediğini inceledik.

Derneğin havza çalışmalarının bir araya geldiği dijital bir arşiv niteliği taşıyan DereTepe.org’un “KANAL İSTANBUL: Bir Yıkımın İnşası” sayfasında projenin neden olacağı tahribatı ve duyurulduğu günden bu yana bölgede yaşanan dönüşümü yazılar, söyleşiler, harita, videolar ve fotoğraflarla ele alıyoruz.

Proje güzergahı, projenin İstanbul’un Çevre Düzeni Planı’na işlenmesiyle yapılaşmaya açılan alanlar, güzergahta yer alan tarım, mera, orman alanları ve kültür varlıkları ile bölgede görüştüğümüz kişilerin söyleşilerinden derlediğimiz videolar harita sayfasında görülebilir.

Kanal İstanbul’un neden olduğu imar hareketliliği, yerinden edilmeler, hafriyat sorunu, denizlere ve tarıma etkisi, bölge insanının hafızası ve kültür varlıkları üzerindeki olumsuz etkilerini ise yazı ve söyleşilerle kapsamlı bir şekilde inceliyoruz.

DereTepe.org‘un KANAL İSTANBUL sayfasını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.