8 Mart Kadınlar Günü Koşusu

Mekanda Adalet Derneği’nin (MAD) parkur desteği verdiği 8 Mart Kadınlar Günü Koşusu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ (Spor İstanbul) tarafından Kadıköy’de gerçekleştirildi.

1000 kadının katıldığı koşu 10 km’lik bir rotayı izledi. MAD’ın yaptığı seçkiyle belirlenen rotadaki duraklarda kentsel mekânda iz bırakan kadınların hikâyeleri anlatıldı. Seçilen sekiz durak kadınların kent sakini, yazar, aktivist, tiyatrocu, yönetici, sporcu ve hayırsever olarak toplumsal hayatı dönüştürdükleri yerleri işaretledi.

 

 

Rota, 1989’da Mor İğne Kampanyası’nın başladığı Kadıköy — Karaköy vapurunun kalktığı yer olan Kadıköy İskele’den başlayarak kadın yazarların uğrak yeri olan Baylan Pastanesi’ne, Afife Jale’nin sahneye çıktığı Apollon Tiyatrosu’na (bugün Rexx Sineması), oradan da kadın dayanışması ve eril şiddetle mücadele için çalışan Mor Mekan’a uzandı. Sonrasında kadın muhtarların edindikleri başarıya dikkat çekmek amacıyla Caferağa Muhtarlığı’ndan devam eden rota, kadınların uzun süredir forum için bir araya geldikleri Yoğurtçu Parkı’na devam etti. Kalamış üzerinden sporcu Aslı Nemutlu’nun heykelinin yanından geçerek Behice Yazgan Parkı’nda son buldu. Bağdat Caddesi üzerinden Kadıköy’e dönen koşucular koşuyu İskele’de bitirdiler.

 

 

Spor yapan kadın sayısını ve spor dünyasında kadınların ağırlığını artırmak, kadınları daha görünür kılmak ve kentle iç içe geçen, ama görünmez kılınmış tarihlerini öne çıkarmak amacıyla düzenlenen 8 Mart Kadınlar Günü Koşusu’nun gelecekte düzenlenecek yaratıcı etkinliklere yol açması amaçlanıyor.